SON DAKİKA
Giriş Tarihi : 11-05-2022 11:32

Yazar Ahmet Say Vefat Etti

Piyano sanatçısı, besteci Fazıl Say'ın babası Ahmet Say yaşamını yitirdi.

Yazar Ahmet Say Vefat Etti

Yazar ve müzikolog Ahmet Say, Ankara'da vefat etti. 

Piyanist besteci Fazıl Say, babasının vefatını sosyal medya paylaşımıyla duyurdu. Fazıl Say, üzücü haberi şu ifadelerle paylaştı:

“Babamı kaybettik. Üzüntüm sonsuz. Ahmet Say, Türkiye’nin en değerli aydınlarından biriydi. Tüm müzik ve edebiyat çevresinin de başı sağ olsun. 86 yıllık ömründe ne çok eser bıraktı.  Ve çok özel çok güzel bir baba oğul ilişkisidir, son anına kadar.  Son 3-4 yıldır sağlık sorunları fazlaydı. Dostlarım cenaze merasimi konusunda elimden geldiğince hızlı bildireceğim. Başımız sağ olsun…”

Cenaze töreni 12 Mayıs'ta

Fazıl Say, daha sonra Ahmet Say'ın cenaze törenine ilişkin duyuruyu paylaştı. 

Ahmet Say için, yarın, Ankara'da Doğan Taşdelen Çağdaş Sanatlar Merkezi'nde anma töreni düzenlenecek. 

Ahmet Say'ın cenazesi Kocatepe Camisi'nde öğleyin kılınacak cenaze namazının ardından Karşıyaka Mezarlığı'nda toprağa verilecek. 

Ahmet Say kimdir?

Ahmet Say, 6 Eylül 1935 tarihinde İstanbul'da doğdu. Babası matematik öğretmeni Fazıl Say, annesi felsefe öğretmeni Nüzhet Say idi. İstanbul Belediye Konservatuvarı 'nde piyano eğitimi aldı. İstanbul Erkek Lisesi'ni bitirdikten sonra Almanya'ya gitti ve basın-yayın alanında eğitim gördü.

Türkiye'ye döndüğü 1960 yılında Bingöl'de öğretmenlik yaptı, Erzincan'da halk eğitim uzmanı olarak çalıştı. 1964 yılında Ankara'ya döndü. 

1967 yılında Türk Solu Dergisi'nin yazı işleri müdürlüğünü üstlendi. 12 Mart döneminde bir süre tutuklu kaldı ve Kocakurt romanını cezaevinde yazdı. 

Türk Yazıları dergisinde görev alan Ahmet Say, Edebiyatçılar Derneği'nin kurucu üyelerinden birisiydi. 

Öykü ve romanları bulunan Ahmet Say, 1985 yılında Müzik Ansiklopedisi Yayınları'nı kurdu. Çok sayıda müzik yayınını müzik eğitimi alanlara ulaştırdı. 

Kaynak: Ajans Bizim

Bilal KaradağBilal Karadağ