SİYASET
Giriş Tarihi : 10-09-2020 14:56   Güncelleme : 15-09-2020 16:57

YDP’den Erken Seçim Açıklaması

Yeni Dünya Partisi Genel Başkanı Emanullah GÜNDÜZ, erken seçime karşı olduklarını ve ülkenin ekonomik sorunları olduğunu şu sözlerle dile getirdi:

YDP’den Erken Seçim Açıklaması

“Erken seçime karşıyız ve erken seçim olmayacağını düşünüyoruz. Erken seçime karar verecek olan Cumhurbaşkanı ve meclistir. Cumhurbaşkanlığı sisteminde Cumhurbaşkanı erken seçime karar verirse kendi görev süresi de biter ve Cumhurbaşkanlığı ile genel seçim aynı anda yapılır daha görev süresi üç yıl varken Cumhurbaşkanı neden erken seçime gitsin. Mecliste erken seçim kararı 400 milletvekili ile alınır, muhalefetin bu kadar vekili yok ve iktidar partisi şuan seçimle gücünü oylarını arttıracak durumda değil, o yüzden erken seçim olmaz ve olmamalı çünkü ülkenin en büyük sorunu ekonomiktir halkın şuan seçim derdi yok halkın geçim derdi var. Devletin iktidarın ekonomik sorunu çözmesi lazım. Biz başkanlık sistemini desteklerken siyasete istikrar gelecek seçimler vaktinde yapılıp artık iki yılda bir seçim gündemi işgal etmeyecek amacıyla destek verdik evet dedik. Eğer iktidar erken seçim kararı alırsa bu tutarsızlık olur ve biz ilkeli siyasetimiz gereği buna ilk karşı çıkıp muhalefet eden oluruz."

Sayın Devlet Bahçeli'nin Cumhurbaşkanı adayını açıklamasını ve Abdullah Gül beyin isminin konuşulmasını da değerlendiren Emanullah Gündüz şu sözleri sarfetti: "Sayın Bahçeli Cumhurbaşkanı adaylarını açıkladılar. Biz seçime daha üç yıl varken bunların konuşulmasını doğru bulmuyoruz. Vakti gelince biz de Cumhurbaşkanı adayımızı açıklarız. Şuan bunları konuşmak doğru değil ama doğru bulmadığımız halde bir erken seçim olursa da bugüne kadar kimi desteklediysek tutarlı siyasetimiz gereği yine onu destekleriz. Sayın Abdullah Gül artık somut net olmalı aktif siyaset yapacaksa çıkıp yapmalı ve yapmayacaksa da bunu net şekilde ortaya koymalı. Cumhurbaşkanlığı yapmış birinin paravan parti kurdurması ismini bu şekilde pazarlaması doğru değil. Biz kendisini NATO veya Birleşmiş Milletler genel sekreterliği için önerdik ancak dediğimiz kadar büyük vizyonu olmadığını halen iç siyasetin bir parçası olmaya çalışmasından anladık."