SON DAKİKA
Giriş Tarihi : 23-06-2021 09:27   Güncelleme : 23-06-2021 09:27

Yeni Başkan, Mehmet Yener.

TBMM Genel Kurulu'nda yapılan seçimde, Cumhurbaşkanlığı Personel ve Prensipler Genel Müdürü Mehmet Yener, Sayıştay Başkanlığına seçildi.

Yeni Başkan, Mehmet Yener.

Sayıştay Başkanlığına Mehmet Yener seçildi. 

TBMM Genel Kurulunda yapılan seçimde Cumhurbaşkanlığı Personel ve Prensipler Genel Müdürü Metin Yener ile Sayıştay 6. Daire Üyesi Mehmet Aksoy için oy kullanıldı.

Oylamada Mehmet Yener 255 oy alarak Sayıştayı Başkanlığına seçildi, Mehmet Aksoy ise 4 oy aldı.  270 üyenin katıldığı oylamada 1 oy boş çıktı, 10 oy da geçersiz sayıldı. 

Sayıştay Kanun gereği alınan başvurular sonucunda, Plan ve Bütçe Komisyonu'nda kurulan bir seçici kurulu 12 aday adayı arasından iki aday belirlemişti. 

Yener'in özgeçmişi

Ankara'da 1972 yılında doğan Mehmet Yener, Ankara Merkez İmam Hatip Lisesi ve Gazi Üniversitesi İİBF'yi bitirdi. Yener, Gazi Üniversitesi'nde ''İktisat Politikası'', İndiana Üniversitesi'nde de ''Kamu yönetimi'' konusunda yüksek lisans yaptı. 

Başbakanlıkta uzmanlık, daire başkanlığı, Kanunlar ve Kararlar Genel Müdürlüğü yapan Mehmet Yener, 3 Ağustos 2018 tarihinden bu yana Cumhurbaşkanlığı Personel ve Prensipler Genel Müdürü olarak görev yapıyordu. 

Evli ve iki çocuk babası olan Yener, İngilizce biliyor. 

Kaynak: Ajans Haber