TARIM
Giriş Tarihi : 25-04-2022 11:06

Yozgat’ta Bezelye Üretim Denemesi

İklim olarak seçici bir bitki olan bezelyenin kuru olarak üretiminin yapılıp, yapılamayacağı amacıyla Yozgat’ta 4 köyde deneme ekimi yaptırıldı.

Yozgat’ta Bezelye Üretim Denemesi

Yazlar sıcak ve kurak, kışlar soğuk ve yağışlı geçen Yozgat’ta deneme amaçlı yapılan deneme ekiminde, Adana Doğu Akdeniz Tarımsal Araştırma Enstitüsünce geliştirilen ‘Deren ve Irmak’ çeşitlerinin ekimleri, sulu ve kuru ortamlarda gerçekleştirildi.

Yozgat Merkez, Boğazlıyan ve Sorgun İlçelerinde pilot olarak belirlenen 4 köyde yapılan Kuru Bezelye deneme ekimlerinin yakından takip edilerek, gelişimlerinin gözleneceğini bildiren Yozgat Tarım ve Orman İl Müdürü Tanju Özkaya, baklagillerin insan beslenmesinde önemli bir yer tuttuğunu, bu amaçla üretim ve verimi artırmak amacıyla eğitim yayım, demonstrasyon faaliyetleri yaptıklarını bildirdi. Özkaya, ‘’Bezelye Ülkemizde genelinde yeşil olarak yetiştirilerek yeşil olarak tüketilebilen yemeklik bir baklagildir. Yeşil olarak üretilerek tüketilmesi ise muhafaza ve nakliyede zorluklara yol açmaktadır’’ dedi.

Yeşil bezelyenin muhafazasının soğuk zincir veya konserve şeklinde yapılabildiğini de kaydeden Özkaya, bu sorunların bertarafı ve yetiştirilmesinde kolaylık sağlamak amacıyla Adana Doğu Akdeniz Tarımsal Araştırma Enstitüsü tarafından ‘Deren ve Irmak’ ismiyle 2 ayrı kuru bezelye çeşidinin geliştirilerek, tescil edildiği bilgisini paylaştı. Özkaya, ‘’Yeni geliştiren kuru bezelyede muhafaza ve nakliye sorunları yoktur. Tarlada nohut ve mercimekte olduğu gibi iyice kuruduktan sonra biçilerek hasat edilmekte ve kuru olarak depolanmaktadır. Bu durum hem işçilikten, hem nakliyesinde hem de muhafaza ve depolanmasında çok önemli avantajlar sağlamaktadır. Yaptığımız bu ekimlerle bu kuru bezelye çeşitlerinin İlimiz ekolojik şartlarında kuru ve sulu olarak yetişme, gelişme ve verim durumları üretim sezonu boyunca Müdürlüğümüz teknik personelince takip edilerek kayıt altına alınacaktır. İlimiz ekolojik şartlarında uyum sağlaması durumunda ekiliş ve üretim alanları çoğalacak çiftçilerimize alternatif bir ürün kazandırılmış olacaktır’’ ifadelerini kullandı.

Kaynak: Ajans Bizim

Bilal KaradağBilal Karadağ