TARIM
Giriş Tarihi : 05-05-2022 13:39

Zahmetsiz Tarımı Sevdik!.

Yozgat’ta Toprak İşlemesiz Tarım uygulamasını yaygınlaştırma çalışmaları kapsamında, anıza doğrudan ekim uygulamasına yönelik çalışmalar devam ediyor.

Zahmetsiz Tarımı Sevdik!.

Türkiye’nin önemli tarım bölgelerinden Yozgat’ta 2014 yılından itibaren başlatılan toprak işlemesiz tarım uygulamasına yönelik çalışmalar devam ediyor. Uygulamanın yapıldığı alanlarda bitki gelişiminin normal olması, yapılan hasattan istenilen sonucun alınması, yaşanılan kuraklıktan fazla etkilenmemesi çiftçi tarafından uygulamaya olan ilgiyi artırdı.

Yozgat Tarım ve Orman İl Müdürlüğü, geçtiğimiz sezon toprak işlenmeden, anıza doğrudan yapılan ekimlerde, diğer alanlara yapılan ekimlere oranla daha fazla verim alındığını duyurdu. Çiftçilerin önemli bir bölümünün anıza doğrudan ekim yapmak için kolları sıvadı. Yozgat Tarım ve Orman İl Müdürlüğü bu yıl Yozgat Merkez ve Sorgun İlçesine bağlı 6 köyde toprak işlemesiz olarak nohut demonstrasyon ekimi yaptırdı. 

Teknik personel kontrolünde Tarım Müdürlüğüne ait doğrudan ekim mibzerleri kullanılarak yapılan ekimlerin sistemin sürdürülebilirliğini çiftçilere göstermek amacıyla yapıldığı kaydedildi. Yozgat Tarım ve Orman İl Müdürü Tanju Özkaya, demonstrasyon çalışmasına devam edilen Yozgat Merkez Fakıbeyli köyünde toprak işlemsiz tarımın ekimin gerçekleştirildiğini söyledi. Özkaya, ‘’5 köyümüzde ise çiftçilerimize bu uygulamayı göstermek amacıyla ilk defa toprak işlemesiz tarım demonstrasyonu ekimleri gerçekleştirildi. Ekim esnasında teknik personelimizce çiftçilerimize toprak işlemesiz tarım, doğrudan ekim tekniği ve faydaları hakkında bilgi verildi’’ dedi.

Tarım Müdürü Özkaya, daha az masraf ve işçilikle doğayı ve toprağı koruyan ‘Korumalı Tarım’ dahilinde toprak işlemesiz tarım sistemini Yozgat il genelinde yaygınlaştırmak amacıyla başlatılan çalışmaların hız kesmeden devam ettiğini, bu konuda da önemli bir mesafe aldıklarını bildirdi. Özkaya, ‘’Toprak İşlemesiz Tarım, Yozgat gibi karasal iklim gösteren illerimizde özellikle kuru alanlarda uygulanabilecek olan bir sistemdir. Önceki yıllarda yaptığımız uygulamalarda; bu sistemde herhangi bir verim kaybı olmadığını hatta bazı alanlarda verim artışı olduğunu gözlemledik. İklim değişikliğinin etkilerini hissettiğimiz şu günlerde çevreye dost olan toprağı ve çevreyi koruyan bu uygulamayı İlimizde yaygınlaştırmak için eğitim ve yayım çalışmaları yapmaktayız’’ diye konuştu. 

Zahmetsiz ve tasarruflu tarım

Yozgat Tarım ve Orman İl Müdürü Tanju Özkaya, toprak işlemesiz tarım uygulamasının hem zahmetsiz hem de tasarruflu olduğunun altını çizdi. Özkaya, ‘’Bu sistemle yapılan tarımda dekardan ortalama 5 Litre yakıt tasarrufu sağlanmaktadır. Ayrıca toprak işleme aletlerine yapılan masraflar, işgücü ve amortisman maliyetleri de en aza inmektedir. Bütün bunlar dikkate alındığında bu sistemde çiftçinin dekardan tasarrufu, 100-150 lira civarındadır. 

Ayrıca bu sistemde anızları toprak üstünde bıraktığımızdan dolayı toprağın organik madde seviyesi artmakta, toprak erozyonu azalmakta ve en önemlisi de anız yangınlarının önüne geçilmesi sağlanmaktadır. Bu sistemde dikkat edilecek hususlar tarlaya her yıl farklı üretim çeşidinden ürün ekilmesi ve konu uzmanlarından teknik bilgi ve yardım alınmasıdır. Biz bu konuda her zaman çiftçimize teknik destek be bilgi vermeye hazırız’’ ifadelerini kullandı.

Kaynak: Ajans Bizim

Bilal KaradağBilal Karadağ