DOLAR 0,0000
EURO 0,0000
STERLIN 0,0000
ALTIN 000,00
BİST 00.000
Advert
Kerim Baydak
Kerim Baydak
Giriş Tarihi : 10-05-2022 10:35

İntihar Olayları Artmaya Başladı

Son aylarda ve günlerde intihar haberlerini sıklıkla duymaya, hatta şahit olmaya başladık. Doğan her canlı, belli bir süre kendisine bahşedilen ömürden sonra, illaki ölecektir. Buna mâni olmak mümkün değil, kimsenin haddi de değildir. Çeşitli ölüm şekilleri vardır. Her canlının bu fani dünyadan göçü, ebedi âleme irtihâli farklıdır.

Bu ölümlerden bir tanesi de intihardır. Yüce yaratanın ve onun Peygamberinin tasvip etmediği intihar olayının halk arasında da fazla uygun görülmediği, dinimizde inancımız gereği de arzu edilmeyen ve istenilmeyen bir ölüm şeklidir. İntihar olayında, bir bireyin, neticesinin ölüm olacağının bilincinde olarak, kendisinin ölümüne yol açacak bir eylem de bulunması ve yapmasıdır.

İntihar olaylarında, ortaya koyulan risk faktörleri arasında yaş, cinsiyet, medeni durum fark etmeksizin, travma ya da taciz yaşantısı, daha önce intihar girişiminde bulunulması gibi çeşitli sebeplerle intihara yönelenler, sadece insanlarla sınırlı olmayıp, hayvanlar âleminde de sıkça rastlanan bir durumdur.

İntihar edenlerin yanı sıra, geride kalanların pek anlamlandıramadığı çok karmaşık, acı, elem, ıstırap verici bir olay ve ölüm şekli olarak görülür Öyle ki intihar olayında, insan bilerek ve isteyerek kendini öldürüp, hayatına son vermektedir. Bir an için aklını yitirmek ve artık birtakım duygulara sahiplik edememek neticesinde olsa gerek, insanlar yaş, cinsiyet fark etmeksizin çeşitli şekillerde kendi yaşamlarına son veriyorlar.

İntihar sebepleri çok çeşitlilik arz edebiliyor. Acı, ruhsal gerilimler, suç ve suçluluk duygusu ve kavramı, çeşitli ruhsal hastalıklar, madde bağımlısı olmakla akıl yetisini yitirme, çeşitli finansal kayıplar, anlatılamayan ve çözümlenemeyen çeşitli gizli saklı konular gibi sebepler sayılabilir. Tabi bu sayılanlar yanında, dinsel hassasiyetler, siyasi ve politik sebepler, savaş suçluluğu, anti sosyal sebepler, insanı yaşama bağlayan birtakım sebeplerin ortadan kaldırılmış olması gibi daha çokça sebepler sıralanabilir.

Yaşadığımız çevrede de çok çeşitli yaş, cinsiyet ve konumlarda olan insanlar intihar ediyor. Bunları anlamakta ve anlamlandırmakta doğrusu zorlanıyoruz. Kabul etmek istemiyoruz, toz kondurmak istemiyoruz; ama hayatın yadsınamaz bir gerçeği olarak da bizzat şahitlik ediyoruz.

İllaki dünyanın her tarafında intiharlar oluyor, ancak kendi yaşadığımız çevrede ve ortamda, özellikle ilimizde son zamanlarda yaşanan intihar olaylarıyla sarsılıyoruz. Sanki Adıyaman’ımız üzerimizde kara intihar ettirici bulutlar dolanıp duruyor. Bir türlü kendimizi bunlardan soyutlayamıyoruz. “No olacak bu intiharlar sonu, bu insanlar hali!” demekten de kendimizi alamıyoruz.

Herkesin başına gelme ihtimali olan ve ilimizde peş peşe yaşanan bu intihar olaylarında büyük bir tehlikeyle karşı karşıya olduğumuz bir gerçek. Eminim ve inanıyorum ki yetkililer, etkililer bu işlerle iştigal edenler, neden ve niçinleri üzerinde duruyorlar ve araştırıyorlar.

İnsanların canlarına kıymaları ve yaşamlarına son vermeleri bu kadar kolay/basit olmamalı. İntihar haberlerinin paylaşılmasında, yazılı ve görsel basının-medyanın olumsuz anlamda etkisi/katkısı ne kadar oluyor bilemiyorum; ama haber yapılması babında, bu kadar çok da insanların korku ve endişeye kapılmalarında dikkatli olmaları gerektiği kanaatindeyim.

Muhakkak intihar edenlerin perde arkasında çok farklı hikâyeleri olduğundan eminim. Bu hikâyeler bir an önce belirlenerek gerekli tedbirlerin alınması, inşallah intihar vakalarının azalması belki de yok olmasında etkili olacağını düşünüyorum. Artan hayat pahalılığı, yaşam kalitesi standartlarını düşmesi, insanlar arasındaki ekonomik farklılıklar, karşılanmayan aşırı arzu, istek ve talepler, krediler, aşırı borçlanmalar, iş bulamamak, atanamamak, gelecek kaygısı, aile içindeki görülemeyen ve bilinemeyen şiddet, kıyaslamalar…

Aile içi geçimsizlik, çoluk çocuğunun isteklerini karşılayamayıp suçluluk psikolojisine girme, sıkıntı, stres, depresyon, değersiz görülme gibi daha birçok sebepten dolayı hakkı olmadığı halde yaşamına son veren insanların her türlü hallerini irdelemek gerekiyor.

Ancak her ne olursa olsun, hiçbir şey hayatına son vermeye, hele intihar etmeye değmez, değmemeli. Hayat her haliyle güzel, yaşamak çok çok özel.

Hem dinin, inancın, hem toplumun tasvip etmediği ve geri dönüşü olmayan bir fiilin yapılması, yaşanması sonucunda meydana gelen intihar olayları, inşallah bir an önce azalır ve son bulur.

Kerim BAYDAK

kbaydak61-artan@hotmail.com

NELER SÖYLENDİ?
@
Kerim Baydak

Kerim Baydak

DİĞER YAZILARI Yazmak Zor Ama Onlardan Olmayacağız Hak, Hukuk, Adalet Bir Bayram Daha Geçti Temiz Hava İyi Geliyor Yarın Geç Olabilir Oruç Tutuyorsak, Hakkını Vermeliyiz Ancak İyi Olsun Diye Dua Ediyoruz Oh Be, Kendimize Geldik Ya! Ne Kadar Özgürüz........? İnsan İnsanın Cin’i, Kin’i, İn’idir Çok Tuhaf Bir Milletiz!.. Yazık, Vallahi Yazık!... Sahi, Biz Kimiz, Neyiz..? Kaç, Kaç, Nereye Kadar!.. Omikron mu? Geldi Gördük, Geçti. Kar’lı Günlerimiz Güzeldi Adıyaman’ın Kar’la Sınavı Bir Şiir Programı Daha Geçti Her Şey Bir İmtihan Vesilesidir 2022 Yılından Beklentiler Büyük Adıyaman Deyince Düşünmek Gerekir Güzel Arkadaşı Olana Ne Mutlu Sevinmeli miyiz, Üzülmeli miyiz? Yaşamak Zor Velhasıl..... En Güzeli Deli Olmak..... Deli Olmak Gerek......... Özümsemek mi, önemsememek mi? İnanmak Sana Kalmış...... Para Her Şey Olmuş....... Eti Bakır ve Şeref Cengiz’le Eğitim Yetmez, Her Şeyden Bihaberiz Her Şey Kafalarına Göre Havsalam................. Ramiz’im Nur İçinde Yatasın Tütün.................... Siz de Böyle mi Yapıyorsunuz? GSS. Ben Ben De Değilim Ekinözü İçmelerine Bir Daha Gider Miyiz? Recep, Bistikan, Artan Gezisinden Kalanlar-2- Recep, Bistikan, Artan Gezisinden Kalanlar-1- Et Yemez Olduk........... Su Kıtlığı Ve Kuraklık Kapımızda Yine Yangınlar!.......... Her An Her Şey Olabiliyor Şeyhullah (Hacıhalil Baba- Şeyhallah) Türbes O İnsanlardan Çok Var.... Nissibi Köprüsü Ve Kırkgöz Helete Ben ve Yorgunluğum Oradan, Buradan.......... Gel De Sevme!............ Arzulanır Su, Toprak Ve Dağlar Ölüm Haberi.............. O Kan, 3 Maymun Oynanacak Kan Değil Yeni Bir Gün, Hafta ve Ay! Özlememek Ne Mümkün...... Bir Tuhaflık Var......... Yoksun İşte.............. Korkmaya Gerek Yokmuş.... HAFTA.................... XYZ Veya Dedeniz, Siz, Çocuklar Yapısal Köprülerin Şehir Versiyonları Ölünce Geride Kalanlar... Her Anne Babanın En Büyük Arzusudur Evlenen Gençleri Rahat Bırakın İnsan Değilseniz, O Başka… Memnun Olan Yok.......... Gerisi Fasa Fiso......... Ne İştir!................. Düşünmek Gerek........... Bu Nasıl İştir!......... Pınarlar İşgal Edilmez Ki! Ne Oluyoruz Ya!.......... Nihayet 2020 Bitiyor..... Küfürbaz Olduk, Haberimiz Yok “Sen Bu Taksimatı Nerden Öğrendin?” Müteahhitler, Binalar, Sigara Yasağı 12-13 Arası! WC -2-...... Saat 12-13 arası! WC-1-.. Kim Takar Yasağı/Yasakları Depremle Yaşamak Zorundayız Hayattan Beklentilerimiz.. Biz Bu Acıyı Biliyoruz... Olmuyor Arkadaş Olmuyor... Yaptığın Yetmedi Mi?...... Meydan Sizin.............. Bağışıklık mı Kazanıyoruz? Hepimiz yolcu değil miyiz? Topla Bizi Ya Rab!........ İzah Edecek Var Mı?....... Bıktık Artık!............ Şaşırdık Vallahi......... Anlaşılacak Gibi Değil.... Şoka Girdim, Bilen Bilir!.. Şu Pandemi Günlerinde..... Olmaz ki?................. Sorun Nerede?............. Piknik Yapmak Da Büyük Sorun İnsanları Anlayamıyorum!.. Pandemi De Hafta Sonu..... Ne Olacak Şimdi!..........
NAMAZ VAKİTLERİ
PUAN DURUMU
 • Süper Lig Ahmet Çalık SezonuOP
 • 1Trabzonspor3881
 • 2Fenerbahçe3873
 • 3Konyaspor3868
 • 4Başakşehir FK3865
 • 5Alanyaspor3864
 • 6Beşiktaş3859
 • 7Antalyaspor3859
 • 8Fatih Karagümrük3857
 • 9Adana Demirspor3855
 • 10Sivasspor3854
 • 11Kasımpaşa3853
 • 12Hatayspor3853
 • 13Galatasaray3852
 • 14Kayserispor3847
 • 15Gaziantep FK3846
 • 16Giresunspor3845
 • 17Çaykur Rizespor3836
 • 18Altay3834
 • 19Göztepe3828
 • 20Yeni Malatyaspor3820
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
BURÇ YORUMLARI
 • KOÇ
  Koç Burcu
 • BOĞA
  Boğa Burcu
 • İKİZLER
  İkizler Burcu
 • YENGEÇ
  Yengeç Burcu
 • ASLAN
  Aslan Burcu
 • BAŞAK
  Başak Burcu
 • TERAZİ
  Terazi Burcu
 • AKREP
  Akrep Burcu
 • YAY
  Yay Burcu
 • OĞLAK
  Oğlak Burcu
 • KOVA
  Kova Burcu
 • BALIK
  Balık Burcu
ANKET OYLAMA TÜMÜ
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA