DOLAR 0,0000
EURO 0,0000
STERLIN 0,0000
ALTIN 000,00
BİST 00.000
Mehmet Tevfik Aktulum
Mehmet Tevfik Aktulum
Giriş Tarihi : 14-10-2021 11:07

İslam Dininin Evrenselliği

Yüce dinimiz İslam dini evrensel bir dindir. İslam dininin bu evrenselliği sadece insanlar için değil, canlı cansız tüm kainat için geçerlidir.

İslam dini bütün milletlere gönderilen ve kıyamete kadar değişmeden devam edecek olan evrensel bir dindir.

Evrensel veya cihanşümul; dünya genelinde bütün insanları zaman ve mekan itibariyle ilgilendiren konu, olay, durum vb. demektir. Geniş manasıyla evrensel denildiğinde insanlık tarihi süresince her dönemde bütün insanları her yönüyle ilgilendiren her tür hayati konular.

İnsanlar ile cinler dışında Kainatta bulunan canlı veya cansız bütün yaratıklar tevhidi akideye tabi durumdadır. Bütün bu yaratıklarda yaratılış görevinin gereğine göre hayatlarının hayatiyeti söz konusudur.

Her tür hayvan, bitki gibi canlı cansız tüm yaratıklar emredildikleri görevlerini eksiksiz yerine getiriyor. Ancak insanlara gelince yaratılışları gereği dünya hayatında imtihanla karşı karşıyadırlar. Eğer insanlar İslam dininin gereğine göre hayatlarını düzenlerlerse kainatın işleyişi timsali mükemmel bir hayatın sahibi olurlar. Bu durumda insanlık hayatı tam manasıyla bir düzen, nizam ve intizam türünden tüm güzellik ve özelliklere sahip olur. Haliyle insanlığın kendisi de mutlu olur.

Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed (S.A.V.)'den önceki peygamberlerin tebliğ ettiği iman esasları ve dini hükümler zamanla bozulmuş ve insanlar karanlıklar içinde kalmıştı. Derken insanlığı düştüğü bu durumdan aydınlığa çıkaracak bir kurtarıcıya ihtiyaç vardı.

Bunun üzerine Yüce Rabb'imiz Cenab'ı-Allah (C.C.) son Peygamber, Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed (S.A.V.) aracılığı ile bütün insanlara son ve en mükemmel din olan evrensel İslam dinini göndermiştir. Böylece İslam dininin gönderilmesiyle kendisinden önceki gönderilen diğer bütün dinlerin hükmü sona ermiştir.

İslam dini, kendinden önce Cenab’ı-Allah (C.C.) tarafından gönderilen peygamberleri ve ilahi kitapları tasdik eder. Ancak o kitapların hükümlerini yürürlükten kaldırmıştır. Çünkü onlar sınırlı zamanlar için ve belirli milletlere gönderilmişti.

İslam dini kendisinden önceki dinler gibi belirli milletlere ve geçerli dönemlere değil, bütün dünya milletlerine Cenab’ı-Allah (C.C.) tarafından gönderilmiştir.

Yüce Dinimiz İslam dininin emirleri ve hükümleri tüm zamanlar ve bütün mekanlar için geçerli olan bir dindir. İslam dininin kuralları kesinlikle belirli bir bölge ya da ülkede değil dünyanın her yerinde bulunan insanlar için geçerlidir.

Hükümleri belirli bir zaman dilimiyle asla sınırlı değil hatta zaman ötesi tüm zamanı bile bizzat kapsayıcıdır.

Yüce Dinimiz İslam Dininin her asırda ve her insana hitap ettiğini, insanlığın bütün ihtiyaçlarına cevap verdiğini ve her yönüyle evrensel olduğunu ifade eden birçok Ayet’i-Kerime Kutsal Kitabımız Kur’an’ı-Kerim’de mevcuttur.

“Biz seni bütün insanlara ancak müjdeleyici ve uyarıcı olarak gönderdik; fakat insanların çoğu bunu bilmezler.” (Sebe Süresi, Ayet-28)

“De ki: Ey insanlar! Gerçekten ben sizin hepinize, göklerin ve yerin sahibi olan Allah'ın elçisiyim. Ondan başka tanrı yoktur, O diriltir ve öldürür. Öyle ise Allah'a ve ümmî Peygamber olan Resulüne ki o, Allah'a ve onun sözlerine inanır. İman edin ve O'na uyun ki doğru yolu bulasınız.” (Araf Süresi, Ayet-158)

Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed (S.A.V.)’e vahiy edilen İslam dini sadece öncekileri tamamlayıcı olmayıp aynı zamanda Cenab’ı-Allah (C.C.)’tan insanlara gelen son vahiydir.

Yüce Rabbimiz Cenab’ı-Allah (C.C.) son Peygamber, Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed (S.A.V.) aracılığı ile bütün insanlara son ve en mükemmel din olan İslâm Dinini göndermiştir.

İslam dinin dışındaki dinler, Yüce Rabbimiz Cenab’ı-Allah (C.C.) katında makbul değildir. Bunların insanlara bir yararı olmayacaktır.

Bu gerçek Yüce Allah (C.C.) tarafından Yüce ve Kutsal Kitabımız Kur'an’ı- Kerim'de şöyle bildirilmiştir:

"Allah katında din, şüphesiz İslam’dır." (Kuran’ı-Kerim. Ali İmran Süresi, Ayet-19)

"Kim İslâm'dan başka bir din ararsa ondan asla kabul edilmeyecektir. O, ahirette de zarara uğrayanlardandır." (Ali İmran Süresi, Ayet-85)

İslam dininin evrenselliği hususunu Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed (S.A.V.)'in birçok Hadis’i-Şerif’lerde de bizzat beyan buyurduğun görmek mümkündür.

"Her peygamber, kendi cemaatine peygamber olarak gönderilmiştir. Ben bütün insanlığa gönderildim." (Buhari-Müslim)

Özetle Yüce ve Kutsal Dinimiz İslam Dininin evrensel ölçekte getirdiği hayat nizamı olan değerler sistemi; belirli bir zaman, kültürel çevre ve şartlarla sınırlı olmayıp kıyamete kadar bütün zamanlar ve mekanlar için bizzat geçerli olan evrensel bir yapıya sahiptir.

Tevfik ve inayet Yüce Rabb’imiz Cenab’ı-Allah (C.C.)'tan, tevekkül ve ubudiyet bizdendir. Selametle…

 

 

 

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
PUAN DURUMU
 • Süper LigOP
 • 1Trabzonspor1333
 • 2Hatayspor1326
 • 3Konyaspor1326
 • 4Alanyaspor1324
 • 5Fenerbahçe1323
 • 6Fatih Karagümrük1322
 • 7Başakşehir FK1422
 • 8Galatasaray1321
 • 9Beşiktaş1320
 • 10Adana Demirspor1420
 • 11Altay1417
 • 12Kayserispor1316
 • 13Antalyaspor1315
 • 14Gaziantep FK1315
 • 15Sivasspor1313
 • 16Giresunspor1313
 • 17Yeni Malatyaspor1312
 • 18Göztepe1310
 • 19Kasımpaşa1410
 • 20Çaykur Rizespor137
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
ANKET OYLAMA TÜMÜ
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA